Примусове видворення іноземців та осіб без громадянства

1. Колективне видворення забороняється.

2. Жодну особу не може бути переміщено, видворено або екстрадовано до держави, де існує серйозний ризик того, що її буде піддано смертній карі, тортурам або іншому нелюдському або принизливому поводженню або покаранню.»

текст станом на квітень 2026 року

На основі досліджень та правозахисної практики можемо виділити наступні проблеми реалізації цього права в Україні:

  1. Надмірна концентрація повноважень в одному органі. Державна міграційна служба (ДМС) одночасно виявляє порушників, приймає рішення про видворення та виконує його. Якщо особа хоче оскаржити рішення в адміністративному порядку, вона звертається до того самого органу, що його й прийняв. Це порушує принцип неупередженості та базові вимоги до наявності засобу правового захисту порушеного права людини.
  2. Скасування судового контролю за примусовим видворенням. Закон № 2952-IX від 24 лютого 2023 року надав Державній міграційній службі (ДМС), Державній прикордонній службі (ДПСУ) та Службі безпеки України (СБУ) повноваження приймати рішення про примусове видворення без попереднього судового перегляду. Це прямо суперечить статті 124 Конституції України, яка встановлює, що правосуддя здійснюється виключно судами. Це також суперечить статті 13 Директиви ЄС про повернення 2008/115/ЄС, яка вимагає доступу до ефективного засобу правового захисту перед компетентним судовим або адміністративним органом. Статистичні дані підтверджують різке зростання видворень та відповідне зниження рішень про повернення, що свідчить про розгляд справ без належної індивідуальної оцінки.
  3. Ризик вислання без належного розгляду та відсутність механізму моніторингу фундаментальних прав на кордоні. Задокументовані випадки, коли прикордонники не інформували людей про право подати заяву про захист. Рішення про відмову у в’їзді набирає чинності негайно та не зупиняється під час оскарження. Ст. 10 Регламенту про скринінг (ЄС) 2024/1356 вимагає від держав-членів створення незалежного механізму моніторингу фундаментальних прав під час скринінгу та прикордонних процедур. FRA розробило спеціальні рекомендації для таких механізмів (2024). Україна не має жодного подібного механізму. Крім того, лише у 2025 році Україна екстрадувала двох осіб до Російської Федерації, які мали намір служити у Збройних Силах України: одна з них згодом загинула після затримання в Росії, а іншій були висунуті серйозні кримінальні обвинувачення. Це викликає обґрунтоване занепокоєння щодо дотримання принципу невидворення за статтею 33 Конвенції про статус біженців 1951 року та статтею 3 ЄКПЛ.
  4. Відсутність індивідуального розгляду справ. Рішення про видворення часто приймаються формально й без урахування особистих обставин людини: стану здоров’я, сімейних зв’язків, ризиків у країні повернення тощо. Суди здебільшого перевіряють лише відповідність формальним нормам закону, а не суть ситуації.
  5. Обмежені альтернативи затриманню. Українське законодавство (стаття 289 Кодексу адміністративного судочинства) передбачає лише дві альтернативи імміграційному затриманню — поруку або заставу. На відміну від ЄС, де пріоритет надається м’якшим заходам (обов’язкова явка до органів, обмеження місця проживання, застосування електронних засобів контролю тощо), а затримання може застосовуватися лише як крайній захід, якщо інші, менш обтяжливі методи, не є придатними з огляду на особливості кожної конкретної ситуації. Відсутність цих альтернатив означає, що затримання застосовується як захід за замовчуванням, а не як крайній захід, що суперечить принципам пропорційності й необхідності. Це, крім іншого, зумовлює переповнення місць тримання іноземців та погіршення їхнього забезпечення та умов перебування.
  6. Відсутність безоплатної правничої допомоги для нелегальних мігрантів. Іноземці, які перебувають в Україні без документів, не мають права на безоплатну правничу допомогу. Це фактично позбавляє їх можливості ефективно оскаржити рішення про видворення або повернення чи легалізувати своє становище. Вони також часто не отримують перекладача.

Що Україні потрібно зробити під час вступу до ЄС для покращення ситуації:

Більш детально з оглядом права й практики ЄС та України щодо цього права, а також обґрунтуванням наших рекомендацій ви можете ознайомитися в дослідженнях на цій сторінці, зокрема дивіться: Примусове видворення іноземців та осіб без громадянства. Якщо у вас є пропозиції та зауваження щодо цього матеріалу, надсилайте їх, будь ласка, на адресу: hrmap@ccl.org.ua.

Використання опублікованих матеріалів дозволяється за умови обов’язкового посилання на джерело інформації. © Громадська організація «Центр громадянських свобод», 2026.

Експерт(к)и

Author picture

Благодійний фонд «Право на захист»

Бібліотека